TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
97 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Aksaray Valiliği
  • ADRES: Minarecik Mahallesi M. Altınsoy Caddesi No:3 68100 Aksaray
  • TELEFON: 0 (382) 213 5020
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Hükümet Konağı Tarihi

Hükümet Konağı, Aksaray Valisi Yusuf Ziya GÜLNAR tarafından 1927-1929 yılları arasında idari hizmet binası olarak inşa edilmiş olup, Cumhuriyeti döneminin ilk yapılarındandır. Bodrum dahil dört katlıdır. Sarı kesme tüf taşından yapılmıştır. Dikdörtgen planlıdır. Ön taraf, öne taşkın sivri kemerli bir çatı birleşmiştir. Birleşme yeri iki adet volütle süslenmiştir. Volüflerin altında mavi, beyaz ve kahverengi renkte bitki motiflerle süslenmiş çiniler bulunmaktadır. Çatı ortasında bakır kaplı kubbe bulunmaktadır. Bina günümüzde Hükümet Konağı olarak hizmet vermektedir. Binada koruma amaçlı aslına uygun onarımlar yapılmıştır.

Aksaray Valiliği Ek-1 Hizmet Binası (Maliye Binası)Tarihi bina, Aksaray Valisi Yusuf Ziya Gülnar tarafından 1923-1932 yılları arasında idari hizmet binası olarak yaptırılmıştır. Cumhuriyet dönemi eseridir. Sarı kesme tüf taşından, üç katlı ve dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Önde tek, arkada iki kademeli olarak dışa çıkma vardır. Sivri kemerli üst kat penceresinin üzerinde çinilerle süslü bir bölüm vardır. Ön çıkma kiremit çatılı diğer kısmı düz çatılıdır. Tavan ahşap, üstü kiremit çatılıdır. Bina uzun yıllar Maliye binası olarak kullanılmış günümüzde Aksaray Valiliği Ek-1 hizmet binası olarak işlevini sürdürmektedir.

Aksaray Valiliği Ek-2 Hizmet Binası (Adliye Binası)Tarihi bina, Aksaray Valisi Yusuf Ziya Gülnar tarafından 1923-1932 yılları arasında idari hizmet binası olarak yaptırılmıştır. Cumhuriyet dönemi eseridir. Giriş kapısı iki sütunlu ve yandan iki merdivenlidir. Binanın katları birbirinden kabartma kat silmesi ile ayrılmaktadır. Semerdam biçimli üst kat penceresinin üzeri beyaz zemin üzerinde mavi çini bitkisel motiflerle süslüdür. Ön çıkma kısmı ahşap kiremit çatılı diğer kısımlar düz çatılıdır. Düz çatı oyma taş korkulukla çevrilidir. İkinci katla üçüncü kat arasında dikdörtgen şekilli kenarları çini süslü kitabede “Adliye ve Jandarma Dairesi” yazılıdır. Yan ve arka pencereleri dikdörtgen şeklinde olup, kenarları taş kabartmalarla çevrelenmiştir. Arka cephede dikdörtgen prizma bitimli iki çıkma vardır. Dış çıkma içtekine oranla daha geniştir. İkinci kat döşemesi mozaik, üçüncü kat döşemesi ve tavan ahşaptır. İç bölmeler orijinalliğini kaybetmiştir. Bina adliye binası olarak kullanılmış olup, günümüzde Aksaray Valiliği Ek-2 hizmet binası olarak işlevini sürdürmektedir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.