TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
100 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Elmadağ Belediyesi Ankara
  • ADRES: Yenice, Haydar Manav Cd. No:11, 06780 Elmadağ/Ankara
  • TELEFON: 444 6519
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

İlçemizin araştırmaya değer tarihi kaynaklarla dolu olmasına rağmen fazla araştırma yapılmamış. Bu yüzden tanıtım kitabımızda öncelikle ilçemizin genel tarihini anlatırken bazı bilgi,belge ve rivayetlerle ilçemiz hakkında bir sonuca varacağız.Öncelikle tarih boyunca Ankara:

Ankara ilinin kökü Friglere kadar uzanan bir kısım yerli kültürün devamlı olarak Ankara ve çevresinde yaşamış olması bizi tarihten önceki dönemlerde bu civar ve topraklarda yerleşik hayatın olduğunun bir göstergesidir. Frigya devletinin yıkılmasından sonra kurulan Lidya devleti de Kızılırmak’a kadar bütün araziye hakimdir. M.Ö 547’de Büyük Küros ‘un Lidyalıları mağlup etmesiyle yıkılan bu devlet Ankara çevresiyle birlikte bütün Anadolu Pers’lerin hakimiyetine geçmesini sağlamıştır.

Orta çağda M:S 334-1073 yıları arasında Doğu Roma ve Bizans hakimiyetine girer daha sonra Sasani ve Abbasi’lerin akınlarına ve yağmalamalarına sahne olur. 1071 Malazgirt savaşıyla Türklere açılan Anadolu kapıları Ankara ve çevresine kadar gelinmiş 1073 yılında Ankara Türkler tarafından alınmıştır. (Kervanların konakladığı bir derbent köydür.)

Bu bilgiler doğrultusunda yola çıkarak Elmadağ yerleşimine ait ilk belgeler,(Ankara Etnografya Müzesinde Eski Şeri’ye Mahkemelerine ait iki numaralı Şeri’ye Sicili ’’-1Muharrem 997-8 ‘’yani 20 Kasım 1558 ile 11 Temmuz 1590 tarihleri arasını kapsayan belgeler) Ankara Şer’iye Mahkemesi sicillerine göre yaklaşık 423 yıl öncesine ait olduğu belgelenmektedir. Elmadağ bu dönemde Ankara’ya bağlı bir yerleşim yerlerinden biri olan, adının da Yozgat (ASİ YOZGAT)olduğu mahkeme kararlarından anlaşılmaktadır.

Bazı araştırmalar sonucunda adının Asi Yozgat olarak değiştirildiği resmi mühürlerde görülmektedir. 1785-1809 yılları arasında Ankara Sancağı, 13 kazadan meydana geliyor. Bunlardan Kasaba-i Balayani yeni adı BALA ve Çukurcak Nahiyesine bağlı Yozgat Köyü (Asi Yozgat) görülmektedir. 1902 Yılında Ankara Vilayeti Salnamesi’nde Ankara ilinin 5 sancak ve 21 kazadan oluştuğu belirtilmektedir. Asi Yozgat, bu sancaklardan biri olan Ankara Merkez Sancağına bağlı Bala Kazasına ait bir köydür. Köyün ilk yerleşim alanları bugünkü Yenipınar, Yenimahalle ve Yenidoğan Mahalleri olmuştur.

1928 yılında Küçük Yozgat adı ile Bala kazasına bağlı bucak olmuş,1936 yılında Bala kazasından ayrılıp nahiye merkezi olarak Çankaya ilçesine bağlanmıştır.1941 yılında şehrin Küçük Yozgat ismi (Asi Yozgat)Elmadağ olarak değiştirilmiştir. (H.Coşgun )Buraya Asi Yozgat denilmesi şu şekilde rivayet edilir:

‘’ Yozgat ilinde Çapanoğlu olarak bilinen bir ağa yaşar, çevresindeki toprakları kendi himayesine katan, nüfusu günden güne artan Çapanoğlu, adamlarını bir gün buraya gönderir.Halktan kendisine tabii olmalarını ister ve buraya yerleşmeye karar verir. Bir süre burada yaşar, zaman içinde insanların mallarını gasp etmeye ve halka zulmetmeye başlar. Bu zulme daha fazla katlanamayan köy halkı bir gün Çapanoğlu’na isyan eder ve adamlarını döverek kovar, işin uzayıp büyüyeceğini sezen ağa, “ Bırakın şu asi adamları” diyerek köyü terk eder. O günden sonra köyün adı “Asi Yozgat”olarak anılmaya başlar ‘’.

Elmadağ Adının Asi Yozgat olarak anılması halk arasında Çapanoğlu’na karşı çıktığı için belirtilmiş olmakla birlikte, resmi olarak bu rivayet belgelenememiştir. Diğer taraftan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde yayınlanan Osmanlıda Yer Adları isimli kitapta Elmadağ’ın eski isimleri Asi Yozgat olarak belirtilmektedir.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.